Wyższa Szkoła Prawa i Administracja w Rzeszowie

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » MEDYCYNA SPOŁECZNA » ZALICZENIE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Zaliczenie

  
niebieska
18.04.2011 14:46:57
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 463 #685931
Od: 2010-11-28


Ilość edycji wpisu: 1
Zaliczenie odbędzie się 22 maja 2011r. godz. 17.15 sala 119 (forma pisemna jak ostatnio- najprawdopodobniej 3 pytania)

Zagadnienia do zaliczenia są następujące:

1. Pojęcie medycyny społecznej, co obejmuje.
2. Zadania zdrowia publicznego i definicja
3. Związek medycyny społecznej ze zdrowiem publicznym
4. Funkcje zdrowia publicznego
5. Zdrowie środowiskowe
6. Zdrowie psychiczne
7. Choroby środowiskowe
8. Zadania medycyny środowiskowej
9. Czynniki środowiskowe wpływające na stan zdrowia
10. Definicja stresu i przyczyny jego powstawania
11. Radzenie sobie z problemami zdrowotnymi
12. Zaburzenia psychosomatyczne
13. Ogólne przyczyny zachowań patologicznych
14. Zachowania zdrowotne, definicja i rodzaje
15. Sposób odzywiania sie a zdrowie
16. Palenie tytoniu a zdrowie
17. Negatywny wpływ alkoholu na zdrowie
18. Znaczenie profolaktycznie aktywności fizycznej
19. Czynniki ryzyka chorób ukł. krążenia i chorób nowotworowych
20. Profilaktyka chorób krążenia i nowotworów -pierwotna, wtórna
21. Badania przesiewowe- czym są i czy warto je przeprowadzać
  
Electra17.04.2024 01:08:54
poziom 5

oczka
  
alka19870
16.05.2011 14:01:45
Grupa: Użytkownik

Posty: 11 #699141
Od: 2011-2-28
hej jak macie coś opracowane z tych pytań to prosiła bym o wysłanie będę wdzięczna wesołyz góry dzięki
  
sylwia
21.05.2011 14:27:31
Grupa: Użytkownik

Posty: 5 #701648
Od: 2011-1-4
1.Pojęcie medycyny społecznej – co obejmuje.
Medycyna społeczna - to pojęcie które powstało w 19 wieku, to inspirowana medycznie działalność na rzecz zdrowia w szerszej skali społecznej. Starania o dobry stan zdrowia społeczeństwa są bezpośrednio lub pośrednio podejmowane w różnych sektorach życia społecznego.
Medycyna społeczna obejmuje: higienę, epidemiologię, ekonomikę zdrowia publicznego, socjologie medycyny, psychologię i psychiatrię społeczną, organizację ochrony zdrowia, zarządzanie systemem ochrony zdrowia, mechanizmy finansowania, relacje prawne, ocenę efektywności działań służby zdrowia.
Jej zadaniem jest ocena: stanu zdrowia ludności, jej rozwoju, zdrowotnych warunków środowiska otaczającego, opracowanie metod i sposobów uwarunkowania zdrowia, zapobieganie chorobom i kalectwu.

2. Zadania zdrowia publicznego i definicja.
Zdrowie publiczne - obejmuje szeroki obszar działań dotyczących niemal wszystkich aspektów zdrowia społecznego. Wpływa na kształt polityki społecznej i zdrowotnej państwa, współdziała ze wszystkimi sektorami społeczno – gospodarczymi, organizacyjnymi, społecznymi oraz samymi ludźmi.
Zadnia zdrowia publicznego: promocja zdrowia, zapobieganie chorobom, wczesna diagnoza, walka z nałogami, badanie zdrowia psychicznego, walka z bezrobociem, ubóstwem i wszelką dyskryminacją, zmniejszenie chorobowości i liczby przedwczesnych zgonów oraz stanów powodujących cierpienie i niepełnosprawność.

3. Związek medycyny społecznej ze zdrowiem publicznym.
Medycyna społeczna była nazwą specjalizacji dla lekarzy, natomiast zdrowie publiczne jest dziedziną dostępną dla wszystkich pracowników służby zdrowia. Zdrowie publiczne poszerza medycynę społeczną o problemy wielosektorowe polityki zdrowotnej i działań ukierunkowanych na zdrowie publiczne. Problemy zarządzania, organizacji i finansowania systemów zdrowotnych to domena medycyny społecznej i zdrowia publicznego.

4. Funkcje zdrowi publicznego.
a)Działania na rzecz ochrony zdrowia ogółu ludności: monitorowanie stanów zdrowia oraz określenie potrzeb zdrowotnych ludności, zapobieganie rozprzeszczeniania się chorób szczególnie zakaźnych i społecznych, zapewnianie nadzoru epidemiologii, promocja zdrowego stylu życia, kształcenie i doskonalenie zawodowe lekarzy i personelu medycznego, monitorowanie jakości świadczeń medycznych i ich dostępności, ocena sytuacji zdrowotnej kraju na tle porównań międzynarodowych.
b)Działania na rzecz ochrony zdrowia indywidualnych osób: zapewnienie pełnej dostępności szczepień ochronnych, wczesnego wykrywania i leczenia chorób zakaźnych, zapewnienie pełnej dostępności pomocy medycznej dla osób bezrobotnych i bezdomnych, nadzór merytoryczny i pomoc finansowa dla instytucji charytatywnych, bezpłatne świadczenia lecznicze wybranych chorób o znaczeniu społecznym, w tym chorób psychicznych, uzależnień, cukrzycy.

5.Zdrowie środowiskowe.
Według światowej Organizacji Zdrowia to stan pełnego dobrego samopoczucia psychicznego, fizycznego oraz społecznego, a nie tylko brak chorób czy kalectwa. To przystosowanie się jednostki do swego środowiska materialnego i ludzkiego z osiągnięciem maksimum powodzenia i szczęścia.
  
sylwia
21.05.2011 14:28:53
Grupa: Użytkownik

Posty: 5 #701649
Od: 2011-1-4
6. Zdrowie psychiczne.
Zawiera te aspekty zdrowia człowieka, w tym jakość życia, które są determinowane przez czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne, psychiczne i społeczne środowiska. Zajmuje się oceną eliminacji i zapobiegania obecności w środowisku tych czynników, które mogą oddziaływać negatywnie na zdrowie obecnego i przyszłego pokolenia.

7. Choroby środowiskowe.
Przyczyny ich powstawania to:
a)Zanieczyszczenia środowiska – przewlekłe choroby dróg oddechowych, wieloczynnikowa nadaktywność, schorzenia związane z budownictwem, zapalenie płuc, nieżyt górnych dróg oddechowych.
b)Przeciążenie układu immunologicznego – zespół przewlekłego zmęczenia.
c)Zanieczyszczenie żywności i niewłaściwa żywność – toksyczny zespół oleju jadalnego, nabyty zespół immunologiczny pochodzenia żywieniowego.

8.Zadania medycyny środowiskowej.
a)Jakościowa i ilościowa ocena uszkadzających czynników społecznych
b)Określenie dopuszczalnych, szkodliwych czynników
c)Określenie nowopowstających schorzeń związanych z wpływem środowiska
d)Ustalanie zaleceń, środków i metod zapobiegania ujemnym wpływom środowiska
e)prowadzenie badań, banków informacji o zagrożeniach środowiskowych dla zdrowia
f)współdziałanie w ustalaniu polityki prozdrowotnej zwłaszcza w odniesieniu do grup zwiększonym ryzyku zachorowań

9.Czynniki środowiskowe wpływające na stan zdrowia.
I)Makrośrodowiskowe
a)materialne np. warunki klimatyczne – nasłonecznienie, wilgotność, zmiana ciśnienie atmosferycznego
b)spowodowane działaniami człowieka np. promieniowanie, hałas, wibracje, zanieczyszczenia chemiczne powietrza, gleby, żywności i wody
c)czynniki biologiczne np. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, robaki, pyłki kwiatowe
d)środowisko społeczne – ustrój społeczno – polityczny, dochód narodowy na głowę mieszkańca, system edukacji, system opieki zdrowotnej, dostępność pracy i polityka społeczna państwa, procesy urbanizacyjne i ochrona środowiska, wzorce kulturowe i styl życia, stosunki międzyludzkie
II)Środowisko indywidualne
a)czynniki związane z pozycją społeczno zawodową np. wykształcenie, warunki pracy, dochody, warunki mieszkaniowe
b)zachowania o znaczeniu zdrowotnym – sposób odżywiania się, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, uzależnienie od leków, narkotyków, umiejętność wypoczywania i radzenia sobie ze stresem, aktywność fizyczna, higiena osobista, przestrzeganie przepisów drogowych.

10. Definicja stresu i przyczyny jego powstawania
Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem, bodźcem]), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi.
W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne.
Przyczyny stresu:
a)Stres biologiczny - doświadczamy go w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
b)Stres psychologiczny - pojawia się wskutek lęku przed utratą kontroli lub przed wymaganiami, które postrzegamy jako przerastające nasze możliwości. Może wywoływać go pośpiech czy problemy w relacjach z partnerem.
c)Środowisko jako źródło stresu - przykładem może być hałas, tłok, zanieczyszczenie, bałagan ale może wynikać również z trudności w pracy.
d)Czynniki chemiczne i pokarmowe - rzadko uświadamiamy sobie, ze źródłem nieprzyjemnych doznań mogą być produkty żywnościowe, które spożywamy.
e)Zmęczenie - stres jest tu następstwem np. długotrwałego oddziaływania wytężonej pracy. Może pojawić się kiedy stawiamy sobie wygórowane wymagania lub nieefektywnie/ nieracjonalnie zarządzamy czasem.
f)Stres jako pochodna stylu życia - wielokrotnie źródłem stresu są codzienne zdarzenia

11. Radzenie sobie z problemami zdrowotnymi
a) zaprzeczanie chorobie – nie przyjmowanie do wiadomości faktu o zachorowaniu, reakcja ta to strategia unikania, doraźnie chroni przed lękiem, pozwala na kontynuowanie dotychczasowego trybu życia
b) radzenie sobie z wykorzystanie wsparcia społecznego - udział w grupach wzajemnej pomocy osób z podobnymi problemami, zmniejsza on stres i lęk
c) antycypacyjne radzenie sobie – ma zastosowanie w sytuacjach oczekiwania na wyniki badań
d) prewencja – obejmuje zachowania mające na celu uchronienie się przed istniejącym ryzykiem zachorowania lub zmniejszenie skutków choroby
e) pro aktywne radzenie sobie – zmierzanie od rozwoju zasobów zdrowotnych przy zdrowym trybie życia, potrzebne jest do tego poczucie kontroli i własnej skuteczności
f) religijne radzenie sobie z chorobą – w formie modlitwy o zdrowie, co nie zawsze jest skuteczne, szczególnie gdy człowiek sam nie dba o zdrowie a odpowiedzialność zrzuca na Pana Boga.
  
sylwia
21.05.2011 14:30:02
Grupa: Użytkownik

Posty: 5 #701651
Od: 2011-1-4
12. Zaburzenia psychosomatyczne
a) zespół hiperwalencyjny – u podłoża tego zespołu leża stany lękowe, chory w czasie napadu odczuwa silną duszność, kołatanie serca, skarży się na zawroty głowa, zdradza niepokój, przeżywa obawy że niedługo umrze. Lekarz powinien uspokoić pacjenta że objawy somatyczne mają swe źródło w trudnościach życiowych. W czasie takiego napad podaje się pacjentowi leki uspokajające. Dalsze postępowanie z taką osobą polega na oddziaływaniu psychoterapeutycznym z podaniem leków psychotropowych
b) wymioty – mogą być objawem wywołanym przez czynniki psychiczne, ich przyczyną mogą być konflikty społeczne, odczuci emocjonalne, porzucenie przez bliską osobę. Uważa się, że predyspozycje do tego sa uwarunkowane częściowo dziedzicznie, mogą też powstawać w wyniku uczenia się od rodziców
c) stany kurczowo wydzielnicze jeliat grubego - charakteryzują się silnymi bólami kurczowymi okrężnicy, biegunką, niekiedy zaparciem, choroba ta zwykle zaczyna się około 20-30 roku życia, częściej występuje u kobiet, a najczęstszą przyczyną są czynniki psychogenne. Może pojawić się pod wpływem określonych sytuacji stresowych, może mieć charakter przewlekły.
d) nadwaga – to problem medyczny i psychologiczny. Medyczny ponieważ usposabia do występowania takich chorób jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, kamica żółciowa. Psychologiczny ponieważ z jednej strony czynniki psychiczne w określonych przypadkach są powodem występowania nadwagi a z drugiej otyłość u wielu osób stwarza problemy emocjonalne.
e) otyłość egzogenna – jest najczęstszą formą otyłości, przyczyny to zamożność społeczeństwa, wzory kulturowe określające sposób odżywiania się, czynniki psychiczne, sytuacje stresowe. Podłoże tej otyłości często sięga czasów dzieciństwa związaną z okresami trudnymi. Podkreśla się nieprawidłowe stosunki między dzieckiem a rodzicem.

13. Ogólne przyczyny zachowań patologicznych
Ogólnie: uzależnienie, naruszanie zakazów (przestępstwa, wandalizm, prostytucja), naruszanie nakazów, pasożytnictwo społeczne, osłabienie więzi społecznych i rodzinnych, rozpiętość między aspiracjami a możliwościami (marginalizacja społeczna, bezrobocie).
U dzieci i młodzieży: uwarunkowania środowiskowe i kulturowe, min. Wadliwie funkcjonująca rodzina, oddziaływanie środków masowego przekazu, brak zorganizowanych rozrywek czy sportu, czynniki sytuacyjne tj. okazje, spotkania wrogich grup młodzieżowych, mecze. Czynniki uzależniające jak łatwy dostęp do alkoholu i narkotyków.

14. Zachowania zdrowotne, definicja i rodzaje
To jakiekolwiek zachowania jednostki, będące elementem codziennego życia a ponadto wpływające na stan jej zdrowia. Są to działania polegające na praktycznym stosowaniu posiadanej wiedzy na temat zdrowia i choroby. Jest to ta cześć czynników wpływających na zdrowie nad którymi człowiek ma największą kontrolę. Rodzaje:
a)biopozytywne (prozdrowotne) – wykazujące pozytywny wpływa a zdrowie, mające na celu podtrzymywanie, umacnianie zdrowia i sprawności
b)bionegatywne (antyzdrowotne) – mające negatywny związek ze zdrowiem, choroby lub utrata sprawności, utrudniające profilaktykę, wczesną diagnozę, opóźniające proces leczenia i rehabilitacji.

15. Sposób odżywiania sie a zdrowie
Najczęstsze bledy żywieniowe: nieregularne spożywanie posiłków, zjadanie w pośpiechu i stanach dyskomfortu emocjonalnego, spożywanie nadmiernej ilości żywności konserwowej, niewłaściwy sposób przygotowanie posiłków, sztuczne karmienie niemowląt do 6 miesiąca życia.

16. Palenie tytoniu a zdrowie
Palenie tytoniu prowadzi do nowotworów w narządach które maja bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym, a więc nowotworów złośliwych płuc, przełyku, krtani, gardła, oraz w narządach odległych czyli pęcherz moczowy, nerki, trzustka.
Ryzyko zachorowania zależy od wieku w którym rozpoczęto palenie, liczby wypalanych papierosów dziennie, zawartości ciał smolistych w tytoniu, głębokości zaciągania się dymem tytoniowym.
Choroby wywoływane przez palenie to: choroby układu naczyniowego (miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze), schorzenia układu oddechowego (przewlekłe zapalenie płuc, astma oskrzelowa).
Palenie tytoniu prze matkę powoduje stałe niedotlenienie i zatruwanie płodu, wpływa bardzo niekorzystnie na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Zwiększa ryzyko zgonu dziecka podczas porodu.

17. Negatywny wpływ alkoholu na zdrowie
a) wywołanie uzależnienie,
b) wpływa negatywnie na układ krążenie (zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zaburzeń pracy systemu serca, udarów mózgu),
c) niszczy układ pokarmowy (nadużywanie alkoholu powoduje ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, wyniszcza wątrobę),
d) uszkadza układ nerwowy (powoduje powstawanie psychozy alkoholowej, majaczenie alkoholowe, otępienie alkoholowe, depresja alkoholowa, halucynacja i paranoja alkoholowa),
e) wywołuje nowotwory: jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby,
e) osłabia układ krzepnięcia
f) uszkadza płód, najniekorzystniej wpływa na płód podczas pierwszych 6 tygodni ciąży.

18. Znaczenie profilaktyczne aktywności fizycznej
Niska aktywność fizyczna lub siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i osteoporozę.
Regulacyjna aktywność fizyczna ma znaczenie profilaktyczne: poprawia profil lipoproteinowy osocza, poprawia bilans kaloryczny, obniża stężenie glukozy w osoczu, zmniejsza utratę tkanki kostnej, poprawia sprawność psychiczną, wytrzymałość na stres i zmęczenie, jest korzystną przeciwwagą dla obciążenia pracy umysłowej, odgrywa ważną role w zapobieganiu patologii społecznej zwłaszcza wśród młodzieży.

19. Czynniki ryzyka chorób ukł. krążenia i chorób nowotworowych
Czynniki przyczynowe choroby układu krążenia: zaburzenia lipidowe -podwyższony poziom cholesterolu, nie kontrolowane nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość, niska aktywność fizyczna, nadmierne spożycia alkoholu
Czynniki związane z pracą zawodową: barka aktywności fizycznej w czasie wykonywania pracy zawodowej, zawodowe narażanie na styczność z takim związkiem chemicznym jak: nitrogliceryna, nitroglikol, dwusiarczek węgla, monotonna praca wymagająca skupienia, praca wymagająca wykonywania dużej liczby zadań pod presją czasu, praca zmianowa zakłócająca rytm biologiczny, nadmierny hałas w miejscu pracy, bierne palenie podczas wykonywania pracy, oddziaływanie wysokiej temperatury zwłaszcza w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza, działaniem pola magnetycznego.
Czynniki rakotwórcze:
a) chemiczne- azbest, arsen i jego związki, nikiel i jego związki, chlorek winylu, smoła, olej, substancje rakotwórcze chemicznie są w : dymie z kominów fabryk, gazach z samochodów, ze stosowanych leków działanie rakotwórcze mogą mieć niektóre hormony i leki obniżające odporność stosowane przy przeszczepianiu narządów.
b) fizyczne-zalicza się-promieniowanie jonizujące (rentgenowskie), pro. Radu i innych izotopów i prom. Nadfioletowe.
c) biologiczne-wirusy onkogenne. Wirusy wywołują raka tylko u niektórych osób zakażonych.

20. Profilaktyka chorób krążenia i nowotworów - pierwotna, wtórna
Profilaktyka chorób krążenia:
Wdrażanie programów promocji zdrowia i prewencji chorób układu krążenia, poprawa dostępności, jakości i skuteczności diagnostyki leczenia i rehabilitacji kardiologicznej i kardiochirurgicznej, podjęcie badań naukowo wdrożeniowych mających na celu monitorowanie zdrowotności społeczeństwa, zapewnienie opieki przedmedycznej osobą narażonym na chorobę układu krążenia, ograniczenie możliwości nawrotu choroby i zahamowanie jej u osób chorych.
Profilaktyka nowotworowa:
Pierwotna - polega na zwalczaniu palenia tytoniu, promocji właściwych postaw żywieniowych, zmniejszeniu ryzyka środowiskowego, zawodowego i wynikającego z działań medycznych i promocji właściwego picia alkoholu
Wtórna – to wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych, szybka diagnostyka, objęcie specjalną opieką grup wysokiego ryzyka genetycznego i związanego z czynnikami zewnętrznymi, ustanowienie badań przesiewowych.

21. Badania przesiewowe- czym są i czy warto je przeprowadzać
Masowe badania przesiewowe to badania przeprowadzana na dużych grupach osób zdrowych, zwykle dużym nakładem kosztów. Mają one na celu zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów złośliwych poprzez ich wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia przednowotworowego i stadium przedklinicznym. Badanie przesiewowe ma sens tylko w przypadku nowotworów które można z powodzeniem leczyć i które występują często w badanej populacji.
  
sylwia
21.05.2011 14:30:34
Grupa: Użytkownik

Posty: 5 #701652
Od: 2011-1-4
Może komuś się przyda. wesoły
  
Electra17.04.2024 01:08:54
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » MEDYCYNA SPOŁECZNA » ZALICZENIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny