Zaliczenie
6. Zdrowie psychiczne.
Zawiera te aspekty zdrowia człowieka, w tym jakość życia, które są determinowane przez czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne, psychiczne i społeczne środowiska. Zajmuje się oceną eliminacji i zapobiegania obecności w środowisku tych czynników, które mogą oddziaływać negatywnie na zdrowie obecnego i przyszłego pokolenia.

7. Choroby środowiskowe.
Przyczyny ich powstawania to:
a)Zanieczyszczenia środowiska – przewlekłe choroby dróg oddechowych, wieloczynnikowa nadaktywność, schorzenia związane z budownictwem, zapalenie płuc, nieżyt górnych dróg oddechowych.
b)Przeciążenie układu immunologicznego – zespół przewlekłego zmęczenia.
c)Zanieczyszczenie żywności i niewłaściwa żywność – toksyczny zespół oleju jadalnego, nabyty zespół immunologiczny pochodzenia żywieniowego.

8.Zadania medycyny środowiskowej.
a)Jakościowa i ilościowa ocena uszkadzających czynników społecznych
b)Określenie dopuszczalnych, szkodliwych czynników
c)Określenie nowopowstających schorzeń związanych z wpływem środowiska
d)Ustalanie zaleceń, środków i metod zapobiegania ujemnym wpływom środowiska
e)prowadzenie badań, banków informacji o zagrożeniach środowiskowych dla zdrowia
f)współdziałanie w ustalaniu polityki prozdrowotnej zwłaszcza w odniesieniu do grup zwiększonym ryzyku zachorowań

9.Czynniki środowiskowe wpływające na stan zdrowia.
I)Makrośrodowiskowe
a)materialne np. warunki klimatyczne – nasłonecznienie, wilgotność, zmiana ciśnienie atmosferycznego
b)spowodowane działaniami człowieka np. promieniowanie, hałas, wibracje, zanieczyszczenia chemiczne powietrza, gleby, żywności i wody
c)czynniki biologiczne np. bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, robaki, pyłki kwiatowe
d)środowisko społeczne – ustrój społeczno – polityczny, dochód narodowy na głowę mieszkańca, system edukacji, system opieki zdrowotnej, dostępność pracy i polityka społeczna państwa, procesy urbanizacyjne i ochrona środowiska, wzorce kulturowe i styl życia, stosunki międzyludzkie
II)Środowisko indywidualne
a)czynniki związane z pozycją społeczno zawodową np. wykształcenie, warunki pracy, dochody, warunki mieszkaniowe
b)zachowania o znaczeniu zdrowotnym – sposób odżywiania się, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, uzależnienie od leków, narkotyków, umiejętność wypoczywania i radzenia sobie ze stresem, aktywność fizyczna, higiena osobista, przestrzeganie przepisów drogowych.

10. Definicja stresu i przyczyny jego powstawania
Stres jest definiowany w psychologii jako dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a wymogami sytuacji (stresorem, bodźcem]), charakteryzująca się brakiem równowagi. Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi.
W terminologii medycznej, stres jest zaburzeniem homeostazy spowodowanym czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne.
Przyczyny stresu:
a)Stres biologiczny - doświadczamy go w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
b)Stres psychologiczny - pojawia się wskutek lęku przed utratą kontroli lub przed wymaganiami, które postrzegamy jako przerastające nasze możliwości. Może wywoływać go pośpiech czy problemy w relacjach z partnerem.
c)Środowisko jako źródło stresu - przykładem może być hałas, tłok, zanieczyszczenie, bałagan ale może wynikać również z trudności w pracy.
d)Czynniki chemiczne i pokarmowe - rzadko uświadamiamy sobie, ze źródłem nieprzyjemnych doznań mogą być produkty żywnościowe, które spożywamy.
e)Zmęczenie - stres jest tu następstwem np. długotrwałego oddziaływania wytężonej pracy. Może pojawić się kiedy stawiamy sobie wygórowane wymagania lub nieefektywnie/ nieracjonalnie zarządzamy czasem.
f)Stres jako pochodna stylu życia - wielokrotnie źródłem stresu są codzienne zdarzenia

11. Radzenie sobie z problemami zdrowotnymi
a) zaprzeczanie chorobie – nie przyjmowanie do wiadomości faktu o zachorowaniu, reakcja ta to strategia unikania, doraźnie chroni przed lękiem, pozwala na kontynuowanie dotychczasowego trybu życia
b) radzenie sobie z wykorzystanie wsparcia społecznego - udział w grupach wzajemnej pomocy osób z podobnymi problemami, zmniejsza on stres i lęk
c) antycypacyjne radzenie sobie – ma zastosowanie w sytuacjach oczekiwania na wyniki badań
d) prewencja – obejmuje zachowania mające na celu uchronienie się przed istniejącym ryzykiem zachorowania lub zmniejszenie skutków choroby
e) pro aktywne radzenie sobie – zmierzanie od rozwoju zasobów zdrowotnych przy zdrowym trybie życia, potrzebne jest do tego poczucie kontroli i własnej skuteczności
f) religijne radzenie sobie z chorobą – w formie modlitwy o zdrowie, co nie zawsze jest skuteczne, szczególnie gdy człowiek sam nie dba o zdrowie a odpowiedzialność zrzuca na Pana Boga.


  PRZEJDŹ NA FORUM